Testování

29. dubna 2008 v 18:57 | Radka |  Testování na zvířatech
Testování
Každý rok je pro potřeby kosmetického průmyslu zabito jen v EU zhruba 40 000 zvířat. Celosvětově to je pak nejméně 300 000 zvířat. Přesnější odhad neexistuje, protože USA neeviduje počty použitých myší, potkanů ani králíků. Čína také nepodává přesnější informace, takže je těžké zjistit skutečný stav věci. I kdyby však umíralo "jen" 100 zvířat ročně, je potřeba si uvědomit, že za každým číslem ve statistice se skrývá konkrétní zvíře. To muselo trpět a zemřít kvůli nesmyslné představě o spolehlivosti pokusů na zvířatech.

Nesmíme však zapomenout ani na dalších zhruba sto miliónů zvířat umírajících každým rokem v laboratořích celého světa, kvůli testování léčiv, chemických látek atd. Pokusy na zvířatech nejsou jen nesmírně kruté, ale představují velmi nevěrohodnou oblast výzkumu. Lidská kůže se přece jenom liší od kůže krys nebo myší, takže má na ni kosmetika jiné účinky.

Je až neuvěřitelné, že lidé dokážou tak necitelně zacházet se zvířaty, jenom proto, aby si mohli zkrášlit svůj život. Proč si někdo myslí, že právo na život má pouze člověk, a ne nějaké zvířátko? Testovaná zvířata neuvěřitelně trpí, mnoho z nich umírá již při pokusech, a ti co pokus přežijí, jsou stejně utraceni hned poté, protože jedno zvíře se smí použít pouze jednou, aby výsledky testů nebyly zkreslené. I když v naší vyspělé civilizaci existuje mnoho jiných způsobů, jak zkoumat reakce chemikálií, např. je možné vyrobit umělou kůži, nebo umělé buňky jiných lidských orgánů, přesto jsou firmy, které praktikují dosti nemorální postupy. Pravděpodobně si neuvědomují, co to obnáší být pokusným objektem. Měli by si to jednou zkusit, aby věděli, a hlavně cítili, jak to bolí, a jak musí zvířata trpět při těchto pokusech. Pochopitelné je, že kdyby měli tyto látky testovat na lidech, byť dobrovolnících, daleko by se nedostali, lidé by se nenechali dobrovolně zabít. Ale ty zvířata to taky nedělají dobrovolně, každý chce žít, ať je to člověk nebo jiný tvor, tak proč jim nedávají šanci?
Zvířata trpí už jenom díky lidským zásahům do životního prostředí, a mají trpět ještě jako pokusní králíci? Všimněte si, že se dost často používá výraz "pokusný králík", je to jasná ukázka toho, co se děje v laboratořích některých kosmetických, nebo zdravotnických firem. Pokusy na králících jsou tak časté, že se pro ně vžilo jisté označení, které se používá i v jiných situacích, které s testováním na zvířatech nemají absolutně nic společného.
Některé firmy se mohou ohánět tím, že zvířat jako jsou hlodavci je na světě mnoho, ale je tomu tak doopravdy? V potravinovém řetězci mají své místo, mají své přirozené nepřátele, kterým jsou potravou, ale jestli je člověk bude takto hubit, bude jich čím dál tím méně, protože "predátorů"bude mnohem více, než matka příroda zařídila pro rovnováhu života na zemi. Poslanci se ohánějí pro změnu tím, že zákaz testování na zvířatech by v jejich zemi značně podkopal jejich, už tak křehkou, ekonomiku. Raději nechají nebohá zvířata na pospas necitelným lidem, s kamenným srdcem. Ale byli by ochotni poslat svého domácího mazlíčka na takové mučení? Pravděpodobně ne, tak proč povolují tyto pokusy? Pochopitelně jsou tací, kteří to rázně zakazují, a těm bychom chtěly z celého srdce poděkovat, ale pokusy na zvířatech stále pokračují a proti tomu by se mělo stavět více lidí.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama