Kvůli hlasu Dánska hrozí obnovení lovu velryb

1. května 2008 v 11:31 | Radka |  Co je nového
Bude schálen lov velryb??
Na zasedání Mezinárodní velrybářské komise (IWC), které se tento týden konalo v St. Kitts, dosáhl blok, usilující o obnovu lovu velryb, většiny hlasů. Deklarace ze St. Kitts a Nevisu, která byla odhlasována 33 hlasy proti 32, popisuje moratorium na lov velryb, které platilo od roku 1986, jako záležitost, "jejíž další trvání není nutné".

Za Koalici pro záchranu velryb (Whalewatch coalition), jejímž členem je i Nadace na ochranu zvířat, Niky Entrup řekl: "Tento tragický okamžik zamená velký krok zpět, do doby, kdy Mezinárodní velrybářská komise nebyla nic jiného, než klub velrybářů. Je to návrat do temných sedmdesátých let, kdy se velryby potulovaly napříč oceány zcela nechráněny. Welfare a vůbec budoucnost velryb je teď skutečně vážnou otázkou. Svět se musí probudit z dlouhé dřímoty a volat k odpovědnosti vlády, jejichž agresivní stanovisko převládlo".

Byl to hlas Dánska, který byl tím rozhodujícím a způsobil, že státy hájící lov velryb získaly většinu. Česká republika hlasovala prostřednictvím svého komisaře proti zrušení moratoria na lov velryb - letos stejně jako v loňském roce. Dánsko je jedinou zemí EU, která lov podpořila. Peter Davies, ředitel Světové společnosti pro ochranu zvířat (WSPA) zdůraznil, že dánská vláda jedná v rozporu s demokratickými principy - podle průzkumu veřejného mínění totiž pouze 5% Dánů lov schvaluje. Rozhodnutí, patrně ovlivněné provelrybářským blokem, je tedy opravdu odsouzeníhodné. Veřejnost Dánska, ale i celé Evropské unie je právem pobouřena.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama