Ohrožená zvířata - PANDA VELKÁ

1. května 2008 v 19:34 |  O zvířatech
Panda velká
Panda vypadá na první pohled jako medvěd, ale velkou řadu znaků má společnou se šelmami medvídkovitými. I když byla původně šelmou, dnes je mírumilovným vegetariánem, který se živým téměř výhradně bambusem.

Panda velká - obecné informace
Třída: savci
Řád: šelmy
Čeleď: medvědovití
Rod: ailuropoda melanoleuca
Výška: stojící samec 1,5 metrů, samice je o něco nižší
Hmotnost: až 120 kilogramů
Výskyt: jihozápadní Čína
Panda velká - způsob života
Panda velká je samotářské zvíře, které dvě třetiny dne věnuje sháněním a požíráním potravy a ve zbývajícím čase odpočívá. Umí šplhat na stromy, ale tohoto umění využívá jen tehdy, když je ohrožena nepřáteli. Těmi můžou být medvědi, divocí psi či levharti.
Panda velká nepoužívá žádné doupě ani odpočívadlo. Většinou si jen lehne na zem tam, kde se zrovna nachází. Bambusový les je téměř neproniknutelný, ale v hustém v hustém podrostu se nacházejí tunely, kterými se panda umí snadno a rychle pohybovat. Panda velká žije v oblastech, kde panuje vlhké a chladné podnebí. Má však velmi hustou srst, která odpuzuje vodu a poskytuje tak pandě dostatečnou ochranu.
Ochrana: Panda velká patří mezi ohrožené druhy, odhaduje se, že jich žije posledních 1000 kusů. Nejvíce z nich jich žije ve 28 okresech na severu a severozápadě provincie Sečuan (Sichuan), další žijí v provinciích Gansu a Shaanxi. Tato zvířata žijí v oblastech s nadmořskou výškou 1500-4000 m. n m., kde se vyskytují pralesy s dostatkem bambusu. Ten tvoří klíčovou složku v jídelníčku. Panda se živí čistým bambusovým listím a výhonky. Za den dokáží zkonzumovat až 40 kg bambusových listů nebo 12-14 kg ostatních listů a trávy. Toto veliké množství je způsobeno málo efektivním trávicím ústrojím. Z potravy zpracovávají proteiny a cukry. Je zajímavé, že pandy patří mezi masožravce, ale jsou příliš pomalé, aby si chytli nějaké živočichy. Pokud se živí bambusem, za den vyprodukují 150 bobíků (trus), při ostatní potravě jen 120.
Netradiční strava není jediným důvodem, který vede k vyhynutí těchto roztomilých "medvídků". Pandy mají problémy s častými genetickými defekty, parasity a pomalým reprodukčním cyklem. Všemi těmito problémy se zabývá řada výzamných vědeckých pracovišť. Společně se ZOO v Atlantě (USA) vznikla nedaleko čínského města Chengdu speciální chovná stanice. Na rozloze 36 hektarů, která se má rozšířit až na 230 ha, v roce 1987 vznikla "Giant Panda Breeding Research Base". V současné době je zde chováno kolem 10 pand velkých za podmínek neskonale lepších, než jim může nabídnout jakákoliv zologická zahrada (zejména čínská). tato základna neslouží pouze turistickým účelům, je zde vybudováno vědecké centrum, které se zabývá ve spolupráci s dalšími pracovišti problémy pand. Přes 80 nemocných a podvyživených zvířat zde bylo zachráněno a některé z nich byly vypuštěny zpět do volné přírody. Doposud se dožilo věku alespoň 6 měsíců 32 mláďat z 56 (celkově z 36 vrhů).
Čínská vláda zavedla také velice přísné tresty za zabití pand. V roce 1990 byli dva rolníci veřejně popraveni za zabití 4 exemplářů. Zákony zakazují nejen lovit pandy, ale i kácet stromy nebo pálit dřevěné uhlí v oblastech, kde pandy žijí. Rolníkům jsou dokonce nabízeny odměny rovnající se dvoum celoročním platům, jestliže zachrání zraněnou pandu.
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 cholik cholik | 25. listopadu 2015 v 17:10 | Reagovat

fine aleto je trapné

2 MaikelJ MaikelJ | E-mail | 16. ledna 2017 v 16:47 | Reagovat

I found this page on 16th place in google's search results. You need some search engine optimization. Many webmasters think that seo is dead in 2017, but it is not true. There is sneaky method to reach google's top 5 that not many people know. Simply search for:  pandatsor's tools

3 TomkoT TomkoT | E-mail | Web | 18. ledna 2017 v 9:29 | Reagovat

Velmi zajímavý blog

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama