Něco o záchraně ohrožených druhů zvířat...

10. června 2008 v 13:30 | Kristýna |  O zvířatech
Jak člověk ohrožuje živočichy a rostliny?
Jednou z hlavních příčin vymírání druhů je využívání přírodních zdrojů člověkem. Patří sem lov, obchod, potravinářský průmysl, ochrana obdělávané půdy, nepřiměřená těžba dřeva apod. Člověk zabírá stále větší polochu na úkor jiných organismů, čímž působí jejich zánik. Průmyslový rozvoj, ale také třeba chov zvířat vážně znečišťují vzduch, vody i půdu, což má za následek zhoršování životního prostředí, které se netýká jen lidí, ale i živočichů a rostlin. Vnášení cizích druhů do přirozeného prostředí jiných má za následek narušení rovnováhy v místních podmínkách, zvláště na ostrovech, kde může způsobit vyhubení řady "domácích" druhů. Také za klimatické oteplování je z velké části zodpovědný člověk - zvláště spalováním fosilních paliv, jako jsou uhlí nebo ropa, při kterém dochází k velkému uvolňování oxidu uhličitého... A takto bychom mohli pokračovat dál a dál.

Proč je nutné tyto ohrožené druhy chránit?
Protože jsou pro nás nepostradatelné. Poskytují nám obživu, pomáhají při práci, oblasti výskytu mnohých zvířat a rostlin jsou cílem našich cest a tím dávají práci mnoha lidem... Ale především jsou součástí správného fungování přírodních ekosystémů a udrtřují biologickou rovnováhu. Přežití jednoho druhu je úzce spojeno s přežitím dalších a tím s fungováním celé přírody. Bez nich nepřežijeme ani my.
Ohrožených je mnoho zvířat a pokud je všechny vyhubíme je to jen velmi blízko k vyhubení života na Zemi! Tak proč si to pořád nikdo nechce uvědomit?!
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Hanča Hanča | Web | 10. června 2008 v 13:47 | Reagovat

je to těžký...dokud bude ekonomie víc jak ekologie, tak se nikam nedoberem..:-( ale těší mě, že čím dál tím víc lidí se o to zajímá a mluví se o tom :o) Ale bude to trvat ještě pěknou řádku generací..:( A až na to jednou lidstvo přijde, tak snad nebude pozdě..protože to co příroda dokázala za x miliard let, člověk umí zničit za pár desetiletí :(

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama