Ohrožená zvířata - Lemur Kata

19. září 2008 v 16:52 | Radka |  O zvířatech
Lemuři Kata - zvlášní znamení Madagaskaru

Tento druh lemura tráví na zemi více času než ostatní druhy. Ovšem dovede zručně šplhat. Lemur kata je velmi společenské zvíře, žije ve skupinách o 5-25 jedincích. Jádro skupin tvoří dospělé samice, mezi nimiž existuje dobře vymezená hierarchie a jsou nadřazené samcům.
Zvláštním znamením těchto lemurů je dlouhý pruhovaný ocas z 13 bílých a 13 černých podélných proužků.
Lemuři žijí převážně na stomech , kde se po východu slunce vyhřívají v raních paprscích. Katy sbírají rukama květy, plody, listy, kůru a dobývají mízu. Pokud je potravy málo nebo je období sucha musí se spokojit i se suchými listy. Pokud lemuři kata zmoknou, navzájem si čistí kožich "zubním hřebínkem" (=zuby, hřebínek je tvořen spodními řezáky a špičáky). Občas se stává, že mají lemuři srst vypelichanou, je to způsobeno nedostatkem nebo malou barvitostí potravy.
V tlupě se vše točí kolem mláďat. Malí lemuři mohou sát mléko od kterékoliv matky, ty zas pomáhají ostatním s hlídáním. Ochotně se ujímají i osiřelých mláďat. Samci nejsou v tlupě trpěni, po pubertě jsou vyhnáni z tlupy. Samice je schopná oplodnění pouze 3 dny v roce. Samci o samice bojují. Souboje samců probíhají tak, že lemuři si naparfémují konec ocasu podpažními žlázami a pak jím švihají soupeřovi kolem čumáku. Samice po 136 denní březosti rodí jedno mládě. To se ihned po narození zavěsí za srst matky na břiše. Takto se mládě nosí zhruba 2 týdny, poté se usadí na matčině hřbetě. Mládě je kojeno po dobu 5 měsíců, zcela samostatné je až ve věku 6 měsíců.
Mláďata mají oči nejprve odré barvy, zežloutnou až postupem času.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Anketa

Máte rádi zvířata?

Ano, mooc! 92.5% (37)
Ne, nesnáším je! 2.5% (1)
Snesu se s nimi. 5% (2)

Komentáře

1 Kikush Kikush | E-mail | 19. září 2008 v 19:10 | Reagovat

Ahoj Ráďo, strašně mě mrzí, že jsem sem už dlooooho nic nepřidala, a protože jsi změnila heslo tak ani nemůžu. Ale zaujal mě článěk o vyvražďování goril, tak jsem myslela, že bys to sem mohla dát....Myslím, že určitě víš o co jde, prostě se loví čím dál tím víc goril, které se pak předhazují zbohatlíkům jako naprostá delikatesa! Podle mě je to ohavnost! Tak jestli chceš, tak sem ten článěk přidej... A mimochodem, to, že jsem se ,, dala přednost leskům na rty" není tak uplně pravda. Zvířata miluju a chtěla bych jim dál pomáhat... Ale uznávám svoji chybu, takže ještě jednou promiň...

2 Lenysek Lenysek | Web | 20. září 2008 v 10:53 | Reagovat

Ahoj,  prijde mi pekne nefer ze jsi zmenila heslo, pac Kiky ten blog zalozila s tebou a clanky pridavala, sice posledni dobou nic nepridavala, ale prece nemuze sedet jen u komplu ale  chce se taky bavit.A ze,, dala přednost leskům na rty" - jaka holka se v dnesni dobe nemaluje???vzdyt je to normální....no nwm ...ale je veliká škoda že Kiky už nebude moct přidávat články!!!!

3 Wu-ti Wu-ti | Web | 19. dubna 2009 v 1:27 | Reagovat

Lemuři.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama