Záhadní i neznámí tvorové na Borneu

10. prosince 2008 v 19:08 | Kikushka |  Co je nového
O deštných lesích se říká, že se v nich ještě dnes mohou vyskytovat neznámá zvířata. Dokonce i dosud neobjevené druhy velkých savců. O některých tajemných tvorech existují dokonce více či méně doložená svědectví. Podobná bájná zvířata se možná vyskytují i v Indonésii. Informace o všech zoologických záhadách shromažďují nadšenci, kteří si říkají kryptozoologové.
V naší lokalitě jsme měli také jednoho bájného tvora (protože na Kalimantanu je údajně kromě zvířat, která hledají výzkumníci, celá řada bájných tvorů, o jejichž existenci jsou přesvědčeni nejenom místní obyvatelé, ale i celá řada odborníků). Měli jsme tedy jeden takový případ, kterému se někdy říká orang pendek, čili vlastně trpasličí člověk. Existují o něm zprávy z různých koutů Indonésie a právě v Sungai Wainu, v rezervaci tropického pralesa, kde jsem asi rok pobýval, máme informace o tom, že na hranici chráněného území se nacházejí stopy těchto "divokých dětí", jak jim místní vesničané říkají. Oni se jich dost bojí a když stopy potkají, někteří vyděšeně utíkají pryč. My jsme oblast rezervace jednu dobu poměrně intenzivně zkoumali, ne proto, že bychom tam hledali orang pendeky, ale proto, že je tam naprojektována dálnice, která má vést těsně kolem rezervace. My jsme se snažili sledováním stop zvířat najít biokorodory, které by byly stavbou dálnice ohroženy. Zaměřovali jsme se právě na to, že jsme hledali stopy zvířat, které vedou podél rezervace. A přitom jsme opravdu našli i stopy, o kterých vesničané říkají, že patří divokým dětem. Ukázal jsem jim fotografie, lesníci potvrdili, že to jsou stopy, před kterými vesničané ve strachu utíkají - ale byly to stopy hulmanů, tedy opic, které jsou za normálních podmínek stromové a neslézají na zem a běžně není možné jejich stopy rozpoznat. Ty stopy vypadají opravdu zvláštně. Stromové opice mají totiž dlouhé prsty a při slezení na zem je skládají. Takže se otiskne pouze poslední článek prstů a vypadá to, jako kdyby na té ruce a noze byly 4 maličké prstíky (palec se neotiskne). Opravdu to se zdá, jako by to byly stopy čtyřprstých dětí. No a na hranici je protipožární zábrana, tedy dva až čtyři metry vymýcené země, a opice tu nemohou přeskakovat ze stromu na strom. Donutí je to slézt na zem a tak vznikají ty zvláštní stopy, které se nikde jinde neobjevují. A když je potom patrolující lesníci najdou, je z toho další pověst o orang pendekovi v Indonésii.
Myslíte, že se dají ještě objevit nějaké neznámé pralesní druhy? Předpokládal bych, že třeba drobní hlodavci určitě, ale je to možné i u větších zvířat? Drobnější zvířata se samozřejmě stále objevují, konec konců podařilo se nám několik takových druhů popsat. Letos se za námi byli podívat entomologové Aleš Dolný s Danem Bártou, který je spíše známý jako zpěvák. Našli jeden druh vážky, jenž by skutečně mohl být novým druhem. Dále mám popsaný jeden pravděpodobně dosud neznámý druh zázvoru atd. Co asi vyvolalo největší mediální pozornost z těch nových objevů, to byl objev v lokalitě o pár set kilometrů dál na sever. Mělo se jednat o nový druh šelmy nebo lemura, který byl zachycen kamerovou pastí v oblasti národního parku Kajan Mentarang. Objevitel pracoval pro WWF, to je organizace, která klade důraz na mediální kampaň, a díky tomu zaznamenal objev velkou publicitu. V tomto případě si ovšem trochu zahrávali, protože spustili kampaň dříve, než pořádně zjistili, co na kameru vlastně zaznamenali. Když se fotografie pořádně prostudovaly, a to i statistickými metodami (vzali se všechny možné míry, které se z té nejasné fotky dají zachytit, pracovalo se mnoha rozměrnou analýzou aj.), došlo se nakonec k závěru, že to není žádný nový druh šelmy ani lemura, ale poletucha, tedy druh stromové plachtící veverky, která za některých okolností slezá i na zem. Ve chvíli, kdy se pohybuje po zemi, složí tu plachtící membránu na záda a ta není pořádně vidět - a pro člověka, který nečeká poletuchu na zemi, může být reakce stejná jako se stopami stromového hulmana. Zkrátka je ohromen, že se jedná o něco zvláštního. Šlo tedy s největší pravděpodobností o omyl.

ZDROJ:www.rozhlas.cz
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 m!s!cka*** m!s!cka*** | Web | 28. prosince 2008 v 16:10 | Reagovat

koukni pls na my blog já prodávám věco pls koukni a prodávám i plakáty kdybyse ti něco líbilo napiš

2 Anna Anna | E-mail | Web | 15. prosince 2009 v 18:49 | Reagovat

To je krásný článek...Podle mě velcí,dosud neznámí tvorové existují.Oceány a deštné pralsy jsou konec konců prozkoumány pouze z 1-2%...
A tento odkaz by Vás mohl zajímat:http://annapichnerova.blog.cz

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama